fbpx
Site Loader
dotacja dla rolników

Rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby z terenów wiejskich

Często osoby mieszkające na wsi lub w małym miasteczku myślą, że dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej występują tylko w miastach. Jest to błędne przekonanie! Jeśli mieszkasz na wsi i chcesz założyć firmę, to masz jeszcze większe szanse na uzyskanie dotacji na start. Możesz skorzystać z tradycyjnych funduszy na otwarcie działalności gospodarczej, o których pisałam tu. Oprócz tego masz jednak dwie dodatkowe opcje.

W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich zaplanowane zostały specjalne programy skierowane wyłącznie do mieszkańców obszarów wiejskich. Możesz z nich skorzystać, jeśli spełniasz co najmniej następujące warunki:

  • Planujesz założyć mikroprzedsiębiorstwo. Mikroprzedsiębiorcą będziesz, jeśli Twoje średnioroczne zatrudnienie nie będzie wyższe niż 10 osób a Twoje obroty roczne będą poniżej 2 mln euro;
  • Jesteś zameldowany lub mieszkasz na obszarze wiejskim
 • Chcesz założyć działalność i realizować inwestycję na obszarze wiejskim. Nie musi to być ten sam obszar wiejski, w którym jesteś zameldowany/w którym mieszkasz.

Dotacje dla rolników

Dotacje na założenie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich realizuje się na dwa sposoby. Pierwszy sposób dotyczy osób, które są w tzw. KRUSie, czyli opłacają składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Drugi sposób dotyczy osób ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Jeśli jesteś ubezpieczony w KRUS, to możesz skorzystać z pomocy w postaci tzw. premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Nabory  organizuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Konieczne jest jednak spełnienie kilku dodatkowych kryteriów. Dofinansowanie można uzyskać, jeśli poza ubezpieczeniem w KRUS:

  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz, ma wielkość ekonomiczną nie większą niż 15 tys. euro,
  • za poprzedni rok otrzymałeś dopłaty do gruntów rolnych,
  • gospodarstwo rolne, w którym pracujesz znajduje się w miejscowości należącej do: gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej bądź miejskiej, z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców
  • Twój biznesplan będzie przewidywał realizację projektu także w miejscowości wiejskiej oraz  tworzenie co najmniej jednego miejsca pracy
 • zobowiążesz się do realizacji biznesplanu oraz do przejścia do ubezpieczenia w ZUS.

Kryteria wyboru mogą preferować projekty osób o odpowiednich kwalifikacjach, o charakterze innowacyjnym, realizowane na terenach o najwyższym poziomie bezrobocia i zakładające stworzenie większej liczby miejsc pracy.

Kwota dofinansowania na otwarcie pozarolniczej działalności gospodarczej może wynosić do 100 tys. zł.

Aby nie przegapić naborów wniosków, sprawdź harmonogram dotacji dla rolników.

Dotacje w ramach działania LEADER

Jeśli jesteś ubezpieczony w ZUS możesz skorzystać z pomocy w ramach działania o nazwie LEADER. Działanie to realizuje się za pośrednictwem tzw. Lokalnych Grup Działania (LGD).

LGD to stowarzyszenia działających na terenie kilku gmin, które przygotowują swoje Lokalne Strategie Rozwoju (LSR). W zależności od przyjętej strategii, wpierane mogą być m.in. projekty mające na celu zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości na obszarze objętym LSR.

Możliwości skorzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na założenie działalności przez nie-rolników realizuje się tylko na poziomie lokalnym. W związku z tym w pierwszej kolejności upewnij się, jaka Lokalna Grupa Działania jest w Twojej okolicy (możesz zapytać o to w urzędzie gminy lub wyszukać w wyszukiwarce). Następnie skontaktuj się ze swoją LGD, aby upewnić się, czy planuje nabory oraz jakie ma warunki i terminy przyznawania dofinansowania. Maksymalna kwota, jaką będziesz mógł uzyskać, będzie wynosiła 100 tys. zł, chyba, że z zapisów LSR będzie wynikała inna wartość. Najczęściej premia na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach LGD wynosi 50 tys. zł).

Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z przygotowaniem dokumentów dotacyjnych to odezwij się w wiadomości (biuro@bonafides-krosno.pl). Pomagam takim osobom spełnić marzenia o własnej firmie.

Aby nie przegapić aktualnych naborów śledź moją stronę na Facebooku.

Obserwuj nas i polub nas!

Post Author: Kamila Fedycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim z innymi!