fbpx
Site Loader
PIT

Twój e-PIT – skorzystaj z nowego pomysłu Ministerstwa Finansów

Jeśli co roku rozliczenie z urzędem skarbowym spędza Ci sen z powiek, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Roczne zeznania podatkowe podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 będą automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez skarbówkę. W zeznaniu znajdą się dane dotychczas zgromadzone przez administrację skarbową. Jeśli zalogujesz się do usługi Twój e-PIT na portalu podatkowym przygotowanym przez Ministerstwo Finansów (podatki.gov.pl) będziesz mógł sprawdzić i wysłać swój PIT prosto do Urzędu Skarbowego.

Twój e-PIT – co to jest?

Każdy podatnik od 15 lutego będzie mógł znaleźć w serwisie podatki.gov.pl przygotowane zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-38 za rok 2018. Taki dokument zostanie przygotowany automatycznie. Jako podatnik nie będziesz musiał składać żadnego wniosku.

Twój e-PIT będzie zawierał informację o Twoich dochodach od pracodawcy, numer rachunku bankowego oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, np. informację o uldze na dzieci. Jeśli w ubiegłym zeznaniu podatkowym przekazywałeś 1% podatku organizacji pożytku publicznego to Twój e-PIT będzie zawierał informację o tej OPP. Oczywiście możesz te dane zmienić i uaktualnić.

Twój e-PIT jest przygotowany indywidualnie dla każdego podatnika. Możesz zmienić swój sposób rozliczenia, np. jeśli zacząłeś rozliczać się wspólnie z małżonkiem, korzystasz z ulgi na dzieci lub rozliczasz się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W jaki sposób skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Z usługi Twój e-PIT możesz skorzystać poprzez portal podatkowy podatku.gov.pl. Tam wybierasz opcję rozliczenia PIT.

Musisz się uwierzytelnić. Zrobisz to wpisując dane takie jak PESEL (albo NIP, datę urodzenia), kwotę przychodu z deklaracji za rok 2017 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2018. Jeśli masz założony profil zaufany możesz zalogować się przy jego użyciu.

Sprawdź swoje dane. Na tym etapie możesz:

  1. Zaakceptować przygotowane zeznanie podatkowe, wysłać je do Urzędu Skarbowego i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).
  2. Jeśli nie rozliczasz się indywidualnie, zmienić sposób rozliczenia na:
  • Wspólnie z małżonkiem
  • Jako osoba samotnie wychowująca dziecko
  1. Zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której w tym roku chcesz przekazać swój 1% podatku.
  2. Zmienić dane związane z ulgą na dzieci lub dodać taką ulgę.
  3. Dodać inne dane, np.: związane z odliczeniem darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania Internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).
  4. Odrzucić przygotowany PIT i np. wypełnić samodzielnie formularz w usłudze Twój e-PIT albo rozliczyć się w innej formie. Twój e-PIT, który zaproponował Urząd Skarbowy nie będzie wówczas brany pod uwagę.
  5. Nie robić nic.  Twoje rozliczenie przygotowane przez Urząd Skarbowy zostanie uznane za złożone 30 kwietnia, czyli w ostatnim dniu składania rozliczeń podatkowych.

Po zalogowaniu się do usługi Twój e-PIT możesz samodzielnie zmienić lub uzupełnić znajdujące się tam dane. Jeśli jednak będziesz miał jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z taką formą rozliczeń możesz skontaktować się z  Krajową Informacją Skarbową.

Jeśli zgodnie z zeznaniem podatkowym zostanie u Ciebie stwierdzona nadpłata podatku, to korzystając z usługi Twój e-PIT dostaniesz zwrot nadpłaty szybciej niż dotychczas. Obowiązujący dotychczas termin zwrotu nadpłaty zostanie skrócony z trzech miesięcy do 45 dni.

Twój e-PIT nie będzie dostępny po upływie czasu przeznaczonego na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym, czyli do 30 kwietnia. Po tym dniu będziesz miał wgląd do zeznania podatkowego, będziesz mógł pobrać UPO oraz złożyć ewentualną korektę zeznania.

Czy prowadząc działalność gospodarczą mogę skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Według planów Ministerstwa Finansów, w 2020 roku z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać także osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz osoby otrzymujące przychody z tytułu najmu, czyli podatnicy rozliczający się poprzez PIT-28, PIT-36 i PIT-36L.

Obserwuj nas i polub nas!

Post Author: Kamila Fedycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim z innymi!