fbpx
Site Loader
szkolenia KFS

Krajowy Fundusz Szkoleniowy – dofinansowane szkolenia pracowników

Od początku roku Powiatowe Urzędy Pracy ogłaszają nabory wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Środki te przeznaczone są na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców. Jeśli więc od dawna myślisz o doszkoleniu swoich pracowników lub siebie, chciałbyś rozszerzyć swoje usługi – to teraz jest najlepszy moment! Powiatowe Urzędy Pracy w ramach środków z KFS dofinansują Ci nawet 100% kosztów wybranego przez Ciebie szkolenia (w tym także koszty dojazdu i noclegu).

Kto może się ubiegać o dofinanasowanie z KFS?

Jeśli jesteś pracodawcą i zatrudniasz co najmniej 1 pracownika na umowę o pracę to możesz uzyskać zwrot z Urzędu Pracy za wybrane szkolenie dla siebie jako właściciela firmy i dla swojego pracownika. Wielkość etatu nie ma tu znaczenia (możesz zatrudniać kogoś nawet na 1/8 etatu).

Na jakie dofinansowanie możesz liczyć?

Będąc mikroprzedsiębiorcą, czyli zatrudniając mniej niż 10 pracowników możesz uzyskać 100% dofinansowania na wybrane szkolenia.

Jeżeli zatrudniasz więcej niż 10 pracowników musisz wnieść 20% wkładu własnego do wybranego szkolenia – Urząd Pracy dofinansuje pozostałe 80%.

Wysokość dofinansowania

Urzędy Pracy mogą przeznaczyć na 1 pracownika wysokość od 120% do 300% przeciętnego wynagrodzenia. W praktyce oznacza to, że możesz wybrać szkolenie od 4 tys. zł do 13 tys. zł.

Czy na każde szkolenie otrzymasz dofinansowanie?

Dofinansowanie ze środków KFS powinno dotyczyć szkoleń lub kursów:

  • dotyczących zawodów deficytowych w Twoim powiecie ( tu sprawdzisz, na jakie zawody jest deficyt w Twoim województwie https://barometrzawodow.pl)
  • związanych z zastosowaniem nowych technologii i narzędzi pracy w przedsiębiorstwie
  • dla osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej
  • osób po 45 roku życia

Nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania na kursy i szkolenia w formie e-learningu.

Co zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Przede wszystkim należy sprawdzić, kiedy Twój Urząd Pracy będzie przyjmował wnioski w tym zakresie oraz jaką kwotą dysponuje. Następnie musisz złożyć wniosek, w którym wskażesz, jakie szkolenie chcesz sfinansować ze środków KFS. Musisz zaznaczyć, czy chcesz przeszkolić siebie, czy pracownika. Jeśli Urząd Pracy zaakceptuje Twój wniosek to zaprosi Cię na podpisanie umowy – to na jej podstawie nastąpi rozliczenie kosztów szkolenia. Po podpisaniu umowy realizujesz szkolenie zgodnie z planem i harmonogramem, jaki przedstawiłeś w Urzędzie Pracy. Po ukończeniu szkolenia powinieneś rozliczyć się z Urzędem Pracy, który zgodnie z umową zwróci Ci poniesione koszty.

Jeżeli myślisz o szkoleniu i podniesieniu kompetencji swoich lub Twoich pracowników, to zrób to z dofinansowaniem szkolenia.

Przeraża Cię papierologia i wypełnianie formularzy? Napisz do mnie – ustalimy sposób postępowania i pomogę Ci wypełnić komplet dokumentów do Urzędu Pracy w związku z naborem wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.

Obserwuj nas i polub nas!

Post Author: Kamila Fedycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim z innymi!