fbpx
Site Loader
oświadczenia na facebooku

Co daje wklejanie oświadczeń o prawach autorskich na Facebooku?

Ostatnio na tablicach znajomych pojawiają się poważnie brzmiące oświadczenia.

NIE ZAPOMNIJ OSTATECZNY TERMIN JEST DZISIAJ!!! Wszystko, staje się publiczne od jutra. Nawet wiadomości, które zostały usunięte lub zdjęcia, które nie zostały zatwierdzone. To nic nie kosztuje za zwykłą kopię i wklej, lepiej niż przepraszam. Kanał 13 news wspomniał o zmianach w polityce ochrony prywatności facebooka. Nie daję dla facebooka ani żadnego podmiotu powiązanego z facebookiem pozwolenie na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów, zarówno z przeszłości, jak i przyszłych. Z tym oświadczeniem, zauważyłem na facebooku, że jest surowo zabronione do ujawnienia, kopiowania, dystrybucji lub podejmowania wszelkich innych działań przeciwko mnie w zależności od tego profilu i / lub jego treści. Treść tego profilu składa się z prywatnych i poufnych informacji. Naruszenie prywatności może być karane przez prawo (ucc 1-308-1 1 308-103 i status Rzymu). UWAGA: Facebook jest teraz podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą opublikować taką notatkę. Jeśli wolisz, możesz skopiować i wkleić tę wersję. Jeśli nie opublikujesz oświadczenia co najmniej raz, będzie on automatycznie upoważniony do korzystania z Twoich zdjęć, jak również informacji zawartych w aktualizacji statusu profilu. Nie dziel się. Kopiuj i wklej

lub:

Zalecane przez adwokata. UWAGA: Facebook jest już podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą publikować notatkę, jak ta. Jeśli nie masz opublikowanego oświadczenia co najmniej raz, będzie on rozumiał, że technicznie zezwalasz na wykorzystywanie zdjęć, jak również informacje zawarte w Twojej aktualizacji statusu profilu. Oświadczam, że nie wyrażam zgody, aby Facebook używał moich zdjęć ani jakichkolwiek informacji zawartych w moim profilu, moich aktualizacjach i statusach! Zróbcie kopiuj wklej! Nie udostępniaj!

Czy wklejenie takiego oświadczenia przed czymś nas uchroni?

Niestety nie. Mimo podanych “podstaw prawnych” takie oświadczenia nic nie wnoszą. Są to tzw. “łańcuszki”, jakich pełno w świecie internetowym.

Prawa autorskie a Facebook

Jeżeli publikujemy na Facebooku zdjęcie, którego jesteśmy autorem lub umieszczamy inne treści, które sami stworzyliśmy to nam – jako ich autorom – przysługują do nich prawa autorskie. My – jako twórca tych treści – jesteśmy chronieni prawem autorskim “z automatu”. W związku z tym nie musimy umieszczać żadnych dodatkowych oświadczeń.

Możemy także korzystać z twórczości innych użytkowników. Jest to dozwolone po przeniesieniu praw autorskich poprzez zawarcie pisemnej umowy. Jednakże media społecznościowe umożliwiają nam korzystanie z udostępnianych treści bez konieczności zawierania dodatkowych umów. Zakładając konto na dowolnym portalu społecznościowym (Facebook, Instagram) wyrażamy na to zgodę akceptując regulamin danego serwisu. Odbywa się to poprzez zaznaczenie “kwadracików” z odpowiednimi oświadczeniami podczas rejestracji w serwisie.

Warto czytać regulaminy

W regulaminie Facebooka dość wyraźnie jest uregulowana kwestia własności intelektualnej:

“Użytkownik jest właścicielem treści, które tworzy i udostępnia na Facebooku oraz w innych produktach Facebooka, z których korzysta, i żaden zapis niniejszego Regulaminu nie pozbawia użytkownika praw do jego własnych treści. Użytkownik może udostępniać swoje treści dowolnej osobie i w dowolnym momencie. Jednakże abyśmy mogli świadczyć nasze usługi, potrzebujemy od użytkownika określonych pozwoleń prawnych na korzystanie z tych treści.

Szczególnie w przypadku udostępniania, publikacji lub wysyłania treści objętych prawami własności intelektualnej (np. zdjęć czy filmów) w naszych produktach lub w powiązaniu z nimi użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, globalną licencję zezwalającą na obsługiwanie, wykorzystywanie, dystrybuowanie, modyfikowanie, uruchamianie, kopiowanie, publiczne odtwarzanie lub wyświetlanie, tłumaczenie jego treści i tworzenie na ich podstawie materiałów pochodnych (zgodnie z wybranymi przez użytkownika ustawieniami prywatności i aplikacji). Oznacza to na przykład, że udostępniając zdjęcie na Facebooku, użytkownik daje nam pozwolenie na przechowywanie, kopiowanie i udostępnianie go innym użytkownikom (w tym przypadku też zgodnie z ustawieniami swojego konta), np. dostawcom usług obsługującym nasz serwis lub inne produkty Facebooka, z których użytkownik korzysta.

Użytkownik może w dowolnym momencie zrezygnować z niniejszej licencji, usuwając treści lub konto. Informujemy, że ze względów technicznych, usunięte treści mogą przez pewien okres zostać zachowane w kopiach zapasowych (choć nie będą widoczne dla pozostałych użytkowników). Ponadto treści usunięte przez użytkownika mogą się nadal pojawiać, jeżeli użytkownik udostępnił je innym osobom, a one tych treści nie usunęły.”

Podsumowanie

Jeżeli masz założone konto na Facebooku to już udzieliłeś mu licencji na korzystanie z tego, co publikujesz. Kopiowanie takich łańcuszków tego nie zmieni. W żaden sposób. Jeśli się na to nie zgadzasz, to jedynym wyjściem jest usunięcie konta z serwisu.

Obserwuj nas i polub nas!

Post Author: Kamila Fedycka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim z innymi!