praca w komisji

Praca w komisji wyborczej czy wyłudzenie danych osobowych?

Praca w komisji

Natknęłam się dzisiaj w sieci na ciekawe ogłoszenie:

„Praca w Komisji Wyborczej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego (26 maja) 350-500 zł. Zgłoś się! www.komisjepraca.pl

Co przykuło moją uwagę? Dziwny adres strony internetowej. Dlaczego dziwny? Bo taki „zwykły” 🙂 W ogłoszeniu brakuje także informacji, jaki komitet wyborczy zbiera dane, ponieważ wyłącznie zarejestrowane w Państwowej Komisji Wyborczej komitety mają prawo do zgłaszania kandydatów na członków komisji. O co więc chodzi z tą pracą?

Sprawdzam!

Po kliknięciu w link pojawia się formularz, w którym proszeni jesteśmy o zostawienie takich swoich danych jak imię i nazwisko, powiat, miejscowość zameldowania, adres e-mail i nr telefonu. Żeby być członkiem komisji wyborczej należy mieć ukończone 18 lat – w formularzu nie ma o to żadnego pytania. Ponadto nie został na stronie spełniony obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 RODO, tzn. Administrator powinien w momencie pozyskiwania danych podać osobie przekazującej dane takie informacje jak: informacje o administratorze danych, dane kontaktowe administratora, cel i podstawę przetwarzania danych, informację o tym, kto może być odbiorcą danych oraz jak długo dane będą przechowywane. Brakuje też informacji o tym, jakie prawa przysługują osobie, która powierzyła swoje dane (np. prawo do żądania usunięcia danych). Niesiona dalszą ciekawością, co to za twór odnajduję politykę prywatności, a w niej znajduję informację, że:

„Serwis wykorzystuje dane osobowe w następujących celach: Prowadzenie newslettera, Obsługa zapytań przez formularz, Prezentacja oferty lub informacji.”

Czyli podając swoje dane nie zostaniesz umieszczony na liście kandydatów do pracy w komisji. Umożliwisz jedynie administratorowi serwisu spamowanie Twojej skrzynki mailowej informacjami wysyłanymi przez… Partę POLEXIT – czyli partę polityczną. To właśnie partii POLEXIT udostępnisz swoje dane, które prześlesz w formularzu. Co ciekawe, ta partia formalnie nie istnieje, ponieważ brakuje jej w wykazie partii na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Co na to PKW?

Zaglądam więc na stronę Państwowej Komisji Wyborczej i znajduję następujący komunikat:

„Państwowa Komisja Wyborcza nie udziela patronatu stronom www zbierającym dane osobowe kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Jednocześnie Krajowe Biuro Wyborcze zaleca ostrożność w udostępnianiu danych osobowych nieznanym podmiotom i przypomina: wyborca, który chce zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, powinien zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy.”

Wracam do ogłoszenia o pracy w komisji umieszczonego na FB. Pod postem blisko 2 tysiące komentarzy i ponad 3 tysiące udostępnień! Większość komentujących ma nadzieję na pracę w komisji i nawet nie wie, że udostępniło swoje dane partii politycznej. W dodatku zachęcają w ten sposób innych nieświadomych użytkowników do oddania swoich danych osobowych. Próbowałam znaleźć komentarz ostrzegający przed podawaniem danych w formularzu, ale obawiam się, że takie komentarze są blokowane przez administratorów strony.

Nie dostaniesz więc pracy w komisji a jedynie przekażesz swoje dane osobowe operatorowi serwisu komisjepraca.pl. Wiesz o tym, że możesz wnieść w związku z tym skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych?

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Co w takim razie zrobić, jeśli faktycznie interesuje Cię praca w komisji wyborczej podczas nadchodzących wyborów do europarlamentu?

Jeśli jako wyborca chcesz się zaangażować w pracę obwodowej komisji wyborczej w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, powinieneś zgłosić się do właściwego komitetu wyborczego lub urzędu gminy. Aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej musisz mieć ukończone 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia i możesz zostać zgłoszony do komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkujesz.

Ile wynosi dieta członka komisji wyborczych?

PKW podniosła w ramach posiadanych środków diety dla przewodniczących obwodowych komisji wyborczych z 200 do 500 zł . Takie stawki obowiązują w wyborach do Sejmu i Senatu RP, w wyborach Prezydenta i w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zastępcy przewodniczących okw dostaną 400 złotych (wcześniej: 180 zł), a członkowie tych komisji – 350 zł (wcześniej: 160 zł).

Podsumowanie

Podsumowując, bądźcie ostrożni zawsze, gdy podajecie swoje dane osobowe przez internet w różnych formularzach. Sprawdzajcie takie dokumenty jak polityka prywatności. Jeśli coś budzi Wasze wątpliwości – sprawdzajcie informacje. Nie musicie znać wszystkich przepisów prawa – wystarczy, że wpiszecie Wasze wątpliwości w Google a znajdziecie odpowiedź 🙂

Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś jest ważne, możesz ostrzec innych użytkowników przed oddaniem swoich danych osobowych w niepowołane ręce. Udostępnij ten wpis 🙂

Obserwuj nas i polub nas!
error

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *